poniedziałek, 11 lutego 2013

Papież Benedykt XVI zakończy pontyfikat 28 lutego

Papież Benedykt XVI zakończy pontyfikat 28 lutego

foto: PAP/EPA

Benedykt XVI powiedział, że długo medytował nad decyzją. Zamierza ustąpić dla dobra kościoła. Koniec pontyfikatu wyznaczył na 28 lutego.


Papież poinformował o swojej decyzji po łacinie, podczas konsystorza w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto. Wiadomość o ustąpieniu papieża potwierdził Watykan. Ustępuję dla dobra kościoła - miał powiedzieć Benedykt XVI.
Kardynał Angelo Sodano skomentował, że ta wiadomość jest dla niego zaskakująca, "jak piorun z jasnego nieba".
Joseph Ratzinger został wybrany papieżem 19 kwietnia 2005 roku, po śmierci Jana Pawła II. Urodził się 16 kwietnia 1927 roku.
agkm/ANSA/Corriere della Sera
Zaloguj się, nie będziesz musiał wpisywac kodu obrazkowego!
Skomentuj
liczba komentarzy: 2
 1. Gość (Obserwator Świata)
  2013-02-11 12:11
  Abdykacja krótko po tym jak Watykan porozumiał się z Izraelem w sprawie kontrolowania Wzgórza Świątynnego, o czym praktycznie w mediach nie ma nawet śladu informacji...Ciekawe
 2. Gość (glick)
  2013-02-11 12:08
  Stracił wiarę w tych pedałów

 

Benedykt XVI powiedział, że długo medytował nad decyzją. Zamierza ustąpić dla dobra kościoła. Koniec pontyfikatu wyznaczył na 28 lutego.Papież poinformował o swojej decyzji po łacinie, podczas konsystorza w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto. Wiadomość o ustąpieniu papieża potwierdził Watykan. Ustępuję dla dobra kościoła - miał powiedzieć Benedykt XVI.
Kardynał Angelo Sodano skomentował, że ta wiadomość jest dla niego zaskakująca, "jak piorun z jasnego nieba".
Joseph Ratzinger został wybrany papieżem 19 kwietnia 2005 roku, po śmierci Jana Pawła II. Urodził się 16 kwietnia 1927 roku.
Jak podała włoska agencja ANSA Benedykt XVI ma zamiar abdykować. Watykan potwierdził tę informację. Papież Benedykt XVI poinformował, że zakończy pontyfikat 28 lutego o godz. 20.00. Wówczas rozpocznie się okres sede vacante - powiedział rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Corriere della Sera, włoski dziennik, informuje, że papież złożył taką deklarację po łacinie w czasie konsystorza w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto. - Ustępuję dla dobra kościoła - miał powiedzieć Benedykt XVI.

- Czuję ciężar mojej posługi, zostawiam pontyfikat dla dobra Kościoła - powiedział Benedykt XVI.


Czuję ciężar mojej posługi, zostawiam pontyfikat dla dobra KościołaBenedykt XVI
- Nie czuję się już na siłach, by kontynuować posługę - powiedział papież po łacinie do uczestników konsystorza w sprawie kanonizacji grupy błogosławionych. Wyjaśnił, że zwołał kardynałów także po to, by podać ważną dla Kościoła wiadomość.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano oświadczył, że wiadomość ta to "grom z jasnego nieba".

Benedykt XVI w kwietniu skończy 86 lat. Papież dodał, że jest w pełni świadomy wagi swego gestu i decyzję podjął w poczuciu pełnej wolności.


Papież rozważał tę decyzję już w 2011?

Benedykt XVI rozważał możliwość rezygnacji już w 2011 roku. Wówczas watykanista Antonio Socci ujawnił, że już w 2012 roku papież zrezygnuje z posługi w Stolicy Apostolskiej. Abdykacja Benedykta XVI miała być spowodowana najprawdopodobniej zwyrodnieniem stawów, na które cierpi Ojciec Święty. Rzecznik Watykanu, Federico Lombardi zaprzeczył wtedy tym doniesieniom watykanisty. Brat Benedykta XVI, ks. Georg Ratzinger, także podkreślił, że chwila abdykacji papieża jeszcze nie nadeszła.

Tylko jedna abdykacja w historii Kościoła

Papież jest głową Kościoła rzymskokatolickiego i katolickich Kościołów wschodnich. Godność papieża jest dożywotnia, możliwe jest jednak dobrowolne zrzeczenie się jej, co zdarzyło się tylko raz: abdykował papież Celestyn V.

Zazwyczaj konklawe (zgromadzenie kardynałów Świętego Kościoła Rzymskiego) jest jednak zwoływane po śmierci papieża dla wybrania nowego papieża.

Osiem lat pontyfikatu

Benedykt XVI skończy 16 kwietnia 86 lat. Trzy dni po urodzinach Ojca Świętego przypadnie kolejna, w tym roku ósma, rocznica wyboru kardynała Josepha Ratzingera na papieża.

Benedykt XVI jest 265. papieżem i pierwszym wybranym w tym tysiącleciu. Przed wyborem na Stolicę Piotrową, 19 kwietnia 2005 roku, był prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Zalicza się go do ścisłej czołówki współczesnych teologów. Kardynał Ratzinger należał do grona najbliższych współpracowników Jana Pawła II. W 1978 roku był jednym z głównych zwolenników wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Przez ponad osiem lat pontyfikatu Benedykt XVI odbył 24 podróże zagraniczne i 33 na terenie Włoch. Po raz pierwszy opuścił Włochy w sierpniu 2005 roku, udając się na Światowe Dni Młodzieży w Kolonii, drugą wizytę zagraniczną złożył w Polsce.

Ojciec Święty opublikował 3 encykliki - "Bóg jest miłością", "W nadziei zbawieni" i "Miłość w prawdzie", cztery adhortacje apostolskie oraz zwołał kilka konsystorzy. Wśród mianowanych przez niego kardynałów było 4. Polaków - arcybiskup Stanisław Dziwisz, arcybiskup Stanisław Ryłko, arcybiskup Kazimierz Nycz i biskup Ignacy Jeż.

Benedykt XVI był najstarszym w chwili wyboru papieżem od 275. lat. Jest też pierwszym Niemcem, który został Ojcem Świętym od 480 lat, po Hadrianie VI. Benedykt XVI jest drugim po papieżu Polaku, następcą Piotra, do którego można wysłać wiadomość e-mailem. Ojciec Święty jest poliglotą, oprócz ojczystego języka niemieckiego biegle posługuje się francuskim, angielskim, hiszpańskim, łacińskim i włoskim, ponadto płynnie czyta w języku starogreckim i biblijnym hebrajskim.

Joseph Ratzinger

Joseph Alois Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku w miasteczku Marktl am Inn w Bawarii, jako najmłodsze dziecko policjanta Josepha i Marii Ratzingerów, pochodzącej z Południowego Tyrolu. Dzieciństwo i młodość spędził w Traunstein nieopodal granicy austriackiej. Pod koniec drugiej wojny światowej, w 1945 roku został wcielony jako pomocnik w artylerii przeciwlotniczej. W latach 1946-1951 studiował filozofię i teologię we Fryzyndze i Monachium.

W 1951 roku Joseph Ratzinger przyjął święcenia kapłańskie. Podczas Soboru Watykańskiego II był teologicznym doradcą kardynała Josefa Fringsa, arcybiskupa Kolonii i przewodniczącego episkopatu RFN. Współpracował nad ostateczną wersją najważniejszych dokumentów soborowych. Później zajmował ważne stanowiska w Konferencji Biskupów Niemieckich oraz w Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Watykanie. Arcybiskupem Monachium i Freising został w maju1977 roku, a w czerwcu tego samego roku otrzymał godność kardynalską.

Jest profesorem dogmatyki. Odegrał istotną rolę w pracach Soboru Watykańskiego II. Opublikował ponad 60 pozycji książkowych. Napisał kilkaset artykułów i rozpraw publikowanych w międzynarodowych czasopismach teologicznych i dziełach zbiorowych. W pracach badawczych zajmował się teologią dogmatyczną i fundamentalną. Pisał też prace z zakresu ekumenizmu. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień. Otrzymał kilka doktoratów honorowych, w tym - Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Maria SS. Assunta w Rzymie oraz w 2000 roku - Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Joseph Ratzinger pełnił wiele ważnych funkcji. Był między innymi: przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Teologicznej, członkiem Papieskiej Rady do spraw Popierania Chrześcijan oraz przewodniczącym Papieskiej Komisji Biblijnej. Od 1981 do 2005 roku stał na czele Kongregacji Nauki Wiary.

Przed wyborem na papieża ośmiokrotnie odwiedził Polskę.


Źródła - polskie merdia - http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/779911,Papiez-Benedykt-XVI-zakonczy-pontyfikat-28-lutego

http://wiadomosci.wp.pl/kat,59154,title,Papiez-Benedykt-XVI-sklada-rezygnacje,wid,15324551,wiadomosc.html?ticaid=1100bd

7 komentarzy:

 1. Wzgórze świątynne, rzekome ujawnienie Aliens w kwietniu... i nagła abdykacja króla tego świata, papieża.
  Coś chyba naprawdę wisi w powietrzu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przypominają mi się pogłoski z chińskich władz kościelnych o planowanym zamachu na papieża. Czyżby się dogadał z siłami, które miały go sprzątnąć i teraz płaci cenę za swoje życie, może zobaczymy króla, który przez intrygi zdobędzie władze z apokalipsy ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Na psr napisałem...

  Syjoniści mu depczą po piętach - za stary i za słaby.

  Ktoś młodszy musi ratować tonący okręt. A szczury zawsze uciekają z tonącego okrętu.

  Rat - szczur!?

  Hmmm... to mnie powaliło.

  .....................................

  W momencie pisania o szczurach zauważyłem, że Ratzinger to po polsku Szczurowski.

  Wydaje mnie się, że ewentualne ujawnienie UFO czy aliens wymaga wiele energii od papieża. Z drugiej strony może posiada jakieś informacje o zniszczeniu Watykanu, czy może wie i planowanym przez Boga wyroku. Może Nowe Jeruzalem jest już bardzo blisko i je wyraźnie widać w ich teleskopie.

  Trudno się domyśleć, ale jedno jest pewne. Coś wyjątkowego się dzieje.

  OdpowiedzUsuń
 4. "W czasie najgorszego prześladowania Świętego Kościoła Rzymskiego, [na tronie] zasiądzie Piotr Rzymianin, który będzie paść owce podczas wielu cierpień, po czym miasto siedmiu wzgórz [Rzym] zostanie zniszczone i straszny Sędzia osądzi swój lud. "
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Przepowiednia_Malachiasza

  OdpowiedzUsuń
 5. A może pojawił się jakiś wyższy byt i dlatego ustępuje mu miejsca ... co ma związek z ujawnieniem ... a na tronie będzie w tym czasie jakiś upadły zasiadał

  OdpowiedzUsuń
 6. Tu trzeba zrozumienia, o mający mądrość!
  Siedem głów to jest siedem gór tam,
  gdzie siedzi na nich Niewiasta.

  I siedmiu jest królów:
  pięciu upadło,
  jeden istnieje,
  inny jeszcze nie przyszedł,
  a kiedy przyjdzie, ma na krótko pozostać.

  A Niewiasta, którą widziałeś, jest to Wielkie Miasto,
  mające władzę królewską nad królami Ziemi.  Upadł, upadł Babilon - stolica.
  I stała się siedliskiem demonów
  i kryjówką wszelkiego ducha nieczystego,
  i kryjówką wszelkiego ptaka nieczystego i budzącego wstręt,
  bo winem zapalczywości swojego nierządu napoiła wszystkie narody,
  i królowie ziemi dopuścili się z nią nierządu.

  OdpowiedzUsuń
 7. W dniu ogłoszenia abdykacji piorun uderzył w kopułę bazyliki św. Piotra!

  http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje/swiat,27/piorun-uderzyl-w-bazylike-sw-piotra-papiez-w-tym-dniu-oglosil-abdykacje,76140,1,0.html

  Jest nawet zdjęcie! Wygląda to wszystko bardzo interesująco!

  Największym kandydatem jest czarny kardynał Peter Tuscon.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.